Dua të shes makinën time Menjëherë

Le të fillojmë me fotot.

Këshilla Biznesi - Njoftime Falas - Reklama Falas
17. Sep 2023
691 shikime
Dua të shes makinën time Menjëherë

Ne ju kemi thënë tashmë se sa të rëndësishme janë imazhet në një reklamë, si për blerësin ashtu edhe për shitësin

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se si të bëni fotografi nëse dëshironi të shisni makinën tuaj në Shitdhebli.com . Sepse, siç e dimë, fotografimi i një makine nuk është i lehtë, por me disa këshilla të thjeshta profesionale rezultati është i garantuar!

Cilat janë elementet që duhet të marr parasysh për të bërë foto magjepsëse të makinës sime?

 

Dritë

Të fotografosh do të thotë të shkruash me dritë. Prandaj drita luan një rol qendror në çdo foto.

Kur flasim për dritën, 4 variabla hyjnë në lojë:

 • shuma
 • cilësisë
 • temperatura
 • drejtimin.

 

Sasia e dritës

Nëse shkrepni me një refleks ose aparat fotografik, mund të bëni foto efektive edhe në prani të shumë pak ose shumë dritë. Megjithatë, nëse shkrepni me një telefon inteligjent, shpesh është e nevojshme të gjeni një vend me sasinë e duhur të dritës, në mënyrë që fotografitë të mos duken shumë të errëta ose të mbiekspozuara.

 

Cilësia e dritës

Cilësia e dritës ka një ndikim të rëndësishëm në perceptimin vizual të objektit të fotografuar. 

Prandaj ju këshillojmë që të filloni me ide të qarta në lidhje me karakteristikat e makinës suaj që dëshironi të vini në pah në sytë e blerësve potencialë dhe të menaxhoni me vetëdije:

 • dritë e fortë, e mprehtë, me kontraste të forta midis zonave të errëta dhe të lehta, për një efekt më agresiv
 • dritë e butë, e karakterizuar nga hije të buta dhe konture më pak të përcaktuara, pa kontraste të mëdha midis zonave me hije dhe zonave më të ekspozuara ndaj dritës, për një efekt më delikat

 

Nëse vendosni të bëni foto jashtë, cilat janë kushtet më të mira për të bërë shkrepje efektive?

Ne nuk rekomandojmë të bëni fotografi në mes të ditës, sepse dielli është më i fortë dhe më lart, kështu që drita është shumë më e ashpër. Drita e diellit herët në mëngjes ose një orë para perëndimit të diellit është perfekte.

Ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, drita e një dite me re është ideale për të bërë foto: dielli është aty dhe është i fuqishëm, por filtrohet nga retë, kështu që drita mbështjell më shumë.

 

Dritat për një foto të brendshme

Dritat gjithashtu luajnë një rol themelor në fotot e brendshme.

Nëse zgjidhni të bëni foto të makinës tuaj në një mjedis të mbyllur (një garazh, për shembull) do të keni lirinë të bëni foto në çdo kohë të ditës, por ju sugjerojmë t'i kushtoni vëmendje temperaturës së dritave në dhomë. .

 

Temperatura e dritës

Kur flasim me ju për temperaturën i referohemi ngjyrës së dritës. 

Drita më e ftohtë do të priret t'i ngjyros objektet në foto në blu, drita më e ngrohtë do të bëjë gjithçka më të verdhë. 

Çdo lloj llambë (neoni, LED, halogjen ose inkandeshente) ka një temperaturë; përpara se të vazhdoni me shkrepjet, mendoni nëse duhet të përdorni një dritë më të ftohtë apo më të ngrohtë për të theksuar tiparet dhe ngjyrën e makinës suaj.

Në përgjithësi, për fotot preferohet të përdorni llamba me dritë të bardhë neutrale ose me prirje drejt dritës së ngrohtë.

 

Inkuadrimi

Pasi të keni zgjedhur vendndodhjen dhe dritat, është koha të mendoni për shkrepjet. 

 • Gjithmonë shkrepnii horizontalisht
 • Shmangni elementet "shqetësuese" që shfaqen në foto, të cilat mund të shpërqendrojnë blerësin (njerëz, makina të tjera, shtëpi, ...)
 • Mos e kornizo makinën nga shumë larg; detajet bëjnë diferencën dhe ato duhen parë!
 • Kushtojini vëmendje pranisë së hijeve të gjata në makinë; një nuancë e gabuar mund ta bëjë makinën të duket e dëmtuar 
 • Fotografoni makinën nga këndvështrime të ndryshme, duke bërë këtë do t'ju japë një shans më të mirë për të tërhequr vëmendjen e blerësit
 • Mos shkrepni në nivelin e syve, siç bëjnë të gjithë të tjerët. Nëse dëshironi t'i jepni makinës një pamje më agresive, uleni ose vendoseni telefonin inteligjent në tokë, duke e anuar paksa mbrapa. Nëse keni një makinë të madhe, të bollshme dhe dëshironi ta bëni atë me drejtësi, përpiquni ta fotografoni nga lart; ju mund të ndihmoni veten me një shkallë, për shembull.

 

Mos harroni të pozoni makinën

Tani që gjithçka është gati, ktheni timonin në mënyrë që rrotat të duken në mënyrë perfekte dhe makina të mos duket në parking, por pothuajse të shfaqet... e “pozuar”.
Imagjinoni sa poza doni të bëni, me çfarë sekuence dhe çfarë mendoni se ia vlen të tregoni. 

 

Cili është gabimi që hasim më shpesh kur shikojmë fotot e publikuara në Shitdhebli.com? Foto të paqarta (sidomos brenda makinave, ku ka më pak dritë).

Kaloni një minutë shtesë në fotot që do të përdorni për reklamën tuaj dhe sigurohuni që ato të jenë të gjitha në fokus. Përdorimi i një trekëmbëshi mund t'ju ndihmojë shumë (veçanërisht për fokusimin) .

 

Gati për fotosesionin e makinës suaj ? Pasi të keni përfunduar, gjithçka që duhet të bëni është t'i përkushtoheni reklamës .

 

Në postimin e ardhshëm do të shpjegojmë se si të shkruani një reklamë të qartë, funksionale dhe tërheqëse që do t'ju ndihmojë të shesni makinën tuaj... Menjëherë! Vazhdoni të na ndiqni.

Lexoni edhe : Suksesi i reklamës suaj përmbahet në një klikim (por jo ai i Mouse)

Lexoni edhe : Si të postoni një reklamë si një profesionist

 

 

Apartamente per shitje ose me qera 

Makina per shitje ose me qera 

Komentet

Asnjë koment nuk është shtuar në këtë postim

Shto koment të ri

Duhet të identifikohesh për të shtuar koment të ri. Identifikohu
Njoftime Falas Reklama falas Lajmerime Falas Ofrojme menyrat e reklamimt te produkteve tuaj pa pagesë. Këshilla për Biznesin Strategji Marketingu.
Menaxhim, Bloger, Supervizor, Administrator, Krijues
Kategoritë
Profesionistë - Artizan
Në këtë kategori do te japim informacione si të kërkoni punë - Punësimi për profesionistë dhe artizan. Punësime ne Shqiperi Kosovë Maqedoni. Punesime jasht shtetit.
Shtëpi ne shitje - Makina në shitje
Këshilla për të gjithë ata që duan të blejnë një shtëpi edhe per te gjithë ata që duan të blejnë një makinë. Shtëpi në shitje Makina në shitje.
Këshilla Biznesi - Njoftime Falas - Reklama Falas
Këshilla të përgjithshme lidhur me menyrat e rekamimit falas njoftime falas reklama falas. Nese jeni duke shitur shtepi ose po kerkoni per te blere shtepi nese jeni duke kerkuar shtepi me qera ose doni te jepni dhome me qera. Nga termat e kerkimit shtepi me qera shtepi ne shitje dhoma me qera dhoma ne shitje. makina me qera makina ne shitje. njoftimet falas dhe reklamat falas.
Llogaria ime
Si të menaxhoni llogarinë tuaj
Komentet e fundit